Skip to content

Uchodźcy nie pojadą już za darmo – PKP zapowiedziało, że skończyła się ta ulga dla Nich

Polskie Koleje Państwowe nie przedłużą obowiązywania zasad wydawania bezpłatnych biletów dla uchodźców. Oznacza to, że będą one obowiązywać. Od 1 lipca obywatele Ukrainy będą podróżować na takich samych zasadach jak inni.

Decyzja została podjęta przez polskie władze, aby zapewnić obywatelom Ukrainy możliwość bezproblemowego podróżowania pociągami. Chcą też wysłać sygnał do swoich sąsiadów – Ukraińcy są mile widziani w Polsce i mogą tu przyjeżdżać bez ograniczeń i restrykcji.

Uprawniony obywatel Ukrainy i chcący podróżować za darmo na trasach zza zachodniej granicy, masz na to czas do 30 czerwca. Dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety (bez względu na wiek), mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej sprawności ruchowej mogą podróżować bezpłatnie na trasach z miast położonych blisko naszej wschodniej granicy, tj. z Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

W komunikacie prasowym PKP Intercity stwierdza, że pomimo “silnego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy”, realizuje również swoje podstawowe zadania, czyli codzienny przewóz tysięcy Polaków. Przewoźnik zaznaczył również, że jako pierwszy przewoźnik kolejowy wprowadził od 26 lutego bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2 klasie pociągów TLK i IC kategorii ekonomicznej.

PKP informacja telefoniczna poinformowała, że od początku czerwca z jej usług skorzystało ponad 2,3 mln mieszkańców Ukrainy. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku z usług przewoźnika skorzystało ponad 20 mln osób.

“W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity” – dodała spółka PKP IC w komunikacie.

3 komentarze

 1. Karol
  27 czerwca 2022 @ 10:11

  Myślę, że to świetnie, że Ukraina będzie płacić za komunikację publiczną. Już myślałem, że Polacy będą skazani na płacenie za komunikację, a obywatele Ukrainy będą żyć na nasz koszt.

 2. Leszek
  27 czerwca 2022 @ 10:14

  Nie jestem pewien, co masz na myśli, mówiąc “będą skazani na płacenie za komunikację”.

  Oznacza to jedynie, że będą mieli mniej pieniędzy niż dotychczas (z tytułu płacenia podatku) i że będą mieli mniej możliwości wydawania ich na wydatki związane z życiem.

 3. Ola
  27 czerwca 2022 @ 10:18

  Zgadzam się z Tobą. Już teraz płacimy za ich komunikację, a oni żyją na nasz koszt, więc nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy skorzystać z okazji i zabrać im tą możliwość na rzecz poprawy bytu Polaków.

Dodaj komentarz