Skip to content

Jak wykrywać zmiany próchnicowe?

Spis treści

Próchnica to choroba zębów, która pojawia się w wyniku działania kwasów, które wytwarzane są przez bakterie obecne w jamie ustnej. Tylko rzeszowska stomatologia poradzi sobie z powstałymi zmianami. Jeśli próchnica nie zostanie wyleczona, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak ból, utrata zębów lub infekcje. Dlatego tak ważne jest, aby dentysta Rzeszów wykrył wszelkie zmiany próchnicowe we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze. W tym artykule opiszemy, jak dentysta Rzeszów wykrywa zmiany próchnicowe w jamie ustnej.

Próchnica początkowa

W początkowej fazie, dentysta Rzeszów może zauważyć plamy próchnicowa w postaci kredowobiałego lub brązowego zabarwienia. Barwa zależy od przebiegu zmian próchnicowych. Ma ona twardą i gładką powierzchni. W tym przypadku stomatologia Rzeszów zaleca, aby badanie było przeprowadzone bardzo delikatnie. Przy zachowaniu ciągłości szkliwa dentysta Rzeszów może spowolnić lub całkowicie wyeliminować zmiany próchnicowe. Gdy dojdzie do degradacja pryzmatów szkliwa nastąpi tzw. remineralizacja, czyli odbudowę zniszczonej tkanki.

Plama próchnicowa na powierzchniach stycznych

Często rzeszowska stomatologia zwraca uwagę na plamy próchnicowe na powierzchniach stycznych. Tego rodzaju „znamiona na zębach” mogą się pojawić w obrębie głębokich i wąskich bruzd. Przez rzeszowskiego stomatologa są trudne do wykrycia. Istotnym kryterium diagnostycznym dla specjalisty jest utrata gładkości szkliwa. Na jej postawie można ustalić stopień zaawansowania zmian próchnicowych. Po przekroczeniu granicy szkliwno-zębinowej dentysta Rzeszów zauważy niewielkie ubytki szkliwa wyczuwalne za pomocą zgłębnika. Na powierzchniach stycznych przydatny jest wtedy zgłębnik z haczykiem i woskowana nić dentystyczna. Nawet w przypadku płytkiego ubytku ulega ona poszarpaniu lub zatrzymaniu w przestrzeniach między zębowych podczas jej przesuwania.

Popularne wpisy