Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od stycznia do marca br. przeprowadzono ponad 7300 kontroli płatników składek. To o ponad 4 tys. proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najwięcej takich akcji przeprowadziły oddziały: ZUS Warszawa I, Kraków i Lublin, a najmniej – w Słupsku, Pile i Gorzowie Wielkopolskim. Eksperci komentujący te dane nie są zaskoczeni wzrostem, ponieważ wiążą go przede wszystkim z procesem wychodzenia z COVID-19. Jednocześnie prognozują, że w najbliższym czasie liczba kontroli nie spadnie, a nawet może wzrosnąć, ponieważ urzędnicy chcą powrócić do stanu sprzed restrykcji związanych z COVID-19.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku przeprowadzono 7302 kontrole płatników składek. Natomiast w tym samym okresie ubiegłego roku było ich tylko 168, co oznacza wzrost o ponad 4,2 tys. proc. Jak mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wzrost ten wynika z powrotu do normalności po okresie pandemii. Jeszcze na początku 2021 r. liczba przeprowadzonych kontroli była symboliczna. Wiązało się to z koniecznością zachowania dystansu społecznego i brakiem możliwości prowadzenia działań w terenie. Trudno sobie wyobrazić kontrolę prowadzoną wyłącznie na odległość.
Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były członek rady nadzorczej ZUS, komentował, że w ubiegłym roku firmy miały mnóstwo problemów, w tym nieobecności pracowników z powodu chorób i kwarantanny czy przerwane łańcuchy dostaw. Nie był to dobry czas na kontrole ZUS, bo powodowałyby one tylko stany napięcia. Warto jednak przypomnieć sobie, że w przyszłości im więcej będziemy mieli samokontroli, tym mniejsza będzie potrzeba kontroli zewnętrznej. Łamanie prawa nie może być tolerowane, bo bezkarność powoduje, że zjawisko nieprzestrzegania prawa się rozprzestrzenia – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były członek Rady Nadzorczej ZUS.
Jeremi Mordasewicz, ekspert w dziedzinie przedsiębiorczości i małych firm, zwrócił uwagę, że w przeszłości nie kontrolowano przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 10 osób. Wynikało to z faktu, że ewentualne nieprawidłowości były postrzegane jako drobne. Niestety, poczucie bezkarności powodowało rozprzestrzenianie się złych zachowań. Jednak zdaniem Jeremiego Mordasewicza kontrole powinny być jak najmniej uciążliwe i postrzegane jako sprawiedliwe. Wykroczenie wynikające z niejasności przepisów powinno być postrzegane inaczej niż ewidentne naruszenie prawa, a dodatkowo w sytuacji recydywy. Konieczne jest także zapewnienie jasności i stabilności przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
3 komentarze
Bogdan
14 czerwca 2022 @ 10:00
Cieszę się, że zwiększyła się liczba kontroli, ponieważ dzięki temu będzie coraz mniej nieuczciwych praktyk.
Dzieje się tak, ponieważ im więcej jest kontroli, tym większe prawdopodobieństwo, że firma zostanie przyłapana na robieniu czegoś, czego nie powinna robić. Oznacza to, że zostaną ukarani i zmuszeni do zaprzestania swoich działań.
Eliza
14 czerwca 2022 @ 10:03
Liczba kontroli jest dobrym wskaźnikiem stanu przedsiębiorczości w danym kraju. Moim zdaniem wzrost ten jest pozytywny z dwóch powodów: pomoże zmniejszyć liczbę przedsiębiorców wykorzystujących pracowników oraz stworzy więcej możliwości dla przedsiębiorców, którzy wcześniej byli pozbawieni dostępu do finansowania lub zasobów.
Adam
14 czerwca 2022 @ 10:04
Zadowala mnie to, że wzrosła liczba kontroli. Zwiększenie liczby kontroli zmniejszy liczbę przedsiębiorców wyzyskujących klientów i zapewni, że powstające firmy będą legalne i bezpieczne dla konsumentów.