Skip to content

Ulga mieszkaniowa 2022 – kogo dotyczy i co można odliczyć?

Czy jesteś właścicielem domu? Jeśli tak, to możesz mieć prawo do zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych dzięki Uldze Mieszkaniowej 2022.

Polski rząd wprowadził nowe programy mające na celu pomoc kredytobiorcom i osobom posiadającym własną nieruchomość. Ulga Mieszkaniowa 2022 to korzystniejsze warunki rozliczania podatku dochodowego. Ta forma wsparcia polega na zwolnieniu z PIT wszystkich tych, którzy sprzedają swoje mieszkania na kredyt. Ponadto, o tę ulgę podatkową będzie można się ubiegać także przy zakupie nowych mieszkań lub działek.

Ulga Mieszkaniowa 2022 została stworzona z myślą o osobach, które chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym, np. przy sprzedaży nieruchomości. Dowiedz się, czy będziesz mógł z niej skorzystać!

Obecnie każdy wydatek na cele mieszkaniowe może zostać odliczony przez podatnika w rocznym zeznaniu PIT. Co to oznacza w praktyce? Dodatek mieszkaniowy 2022 został stworzony z myślą o osobach, które są zainteresowane sprzedażą własnej nieruchomości. Odpłatne zbycie mieszkania lub domu jest jednym ze źródeł dochodu w całości opodatkowanym przez Urząd Skarbowy. W tym przypadku transakcja sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty 19% podatku. Należy pamiętać, że przepisy te dotyczą zarówno osób prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych. Ulga mieszkaniowa jest więc szansą na odliczenie wydatków mieszkaniowych w zeznaniu rocznym PIT.

Z ulgi podatkowej na nabycie nieruchomości mieszkalnej, która obowiązuje od 2022 roku, może skorzystać praktycznie każdy:

– jest podatnikiem w Polsce;

– nabył prawa do całości lub części nieruchomości i chce ją sprzedać w ciągu najbliższych pięciu lat.

W tym przypadku skorzystasz z obniżenia zobowiązania podatkowego (nawet w całości), pod warunkiem, że środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczysz na nowy cel mieszkaniowy w ciągu trzech lat od końca roku, w którym sfinalizowano transakcję sprzedaży. Dzięki temu nie zapłacisz wysokiego podatku, który z góry nakładany jest przez urząd skarbowy na każdą osobę, która zdecyduje się sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od momentu jej nabycia.

Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, można odliczyć kilka ogólnych rodzajów wydatków na nieruchomości. Dotyczy to głównie nabycia:

– Nieruchomości w całości lub w części;

– lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udziału w budynku;

– gruntu lub udziałów w gruncie;

– Spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

– gruntu pod budowę budynków mieszkalnych; oraz

– Inne grunty i udziały, pod warunkiem że w ciągu 3 lat zostaną zamienione na grunty budowlane.

Dodaj komentarz