Skip to content

Polski Bon Turystyczny ZUS

Spis treści

Czym jest Polski Bon Turystyczny ZUS? To specjalne świadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które powstało z myślą o wspieraniu krajowej branży turystycznej. Sprawdź jak uzyskać świadczenie i na co można je wykorzystać.

Ile można zyskać z Bonem?

Bon turystyczny jest przyznawany polskim rodzinom, które wychowują dzieci. Oferowane przez ZUS świadczenie to aż 500 złotych na każde dziecko do wykorzystania w podmiotach turystycznych, które podpisały odpowiednią umowę. Jeżeli rodzice wychowują dziecko niepełnosprawne, mogą liczyć na dodatkowe 500 złotych. Świadczenie mogą otrzymać także osoby mieszkające za granicą lub przebywające w separacji z partnerem. Każda sytuacja jest indywidualnie rozpatrywana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dostać Bon Turystyczny?

Otrzymanie Bonu Turystycznego wymaga założenia konta i zalogowania na Platformie Usług Elektronicznych. Nie ma jednak konieczności składania żadnego wniosku. Bon turystyczny to usługa, którą wystarczy jedynie aktywować. Po wciśnięciu przycisku w odpowiedniej zakładce, Bon stanie się możliwy do wykorzystania. Działa on niemal jak elektroniczna portmonetka.

Jak działa Bon?

Podając wygenerowany kod, można pokryć na przykład koszty nocowania w hotelu. Jeżeli kwota nocowania przekracza 500 złotych, wystarczy jedynie dopłacić brakującą sumę z własnych środków. Jeżeli nocleg byłby tańszy, pozostałe środki można wykorzystać w innych placówkach turystycznych. Trzeba jednak pamiętać, by w czasie dokonywania płatności mieć przy sobie telefon. Podając kod bonu, trzeba będzie także potwierdzić dokonywaną płatność z wykorzystaniem kodu otrzymanego w formie wiadomości SMS. Tylko podanie dwóch prawidłowych kodów doprowadzi do prawidłowego zakończenia transakcji. 

Bon dla seniorów

Aktualnie bon turystyczny przyznawany jest jedynie rodzinom wychowującym dzieci. Pojawia się jednak pomysł, by świadczenie przyznawać także osobom starszym. Taka propozycja cieszy się sporą popularnością wśród emerytów, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta przez zarząd ZUS. W przyszłości sytuacja może się jeszcze zmienić, dlatego warto pozostawać na bieżąco z aktualnościami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje wiele serwisów, które opisują nowo wprowadzone przepisy ZUS. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy