Aby móc skorzystać z bonu turystycznego, należy mieć gotowy profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Konto jest niezbędne do aktywowania wirtualnych pieniędzy. Możesz je założyć za pomocą bankowości internetowej lub zrobić to osobiście w ZUS.
Osoby uprawnione do bonu turystycznego muszą zarejestrować się na Elektronicznej Platformie Usług ZUS (PUE ZUS). Dotyczy to osób spoza systemu ZUS, np. rolników, żołnierzy. Oni również muszą zarejestrować się na platformie ZUS. Obecnie z PUE korzysta 4,5 mln Polaków. Dzięki bonowi ich liczba wzrośnie o blisko 70 procent, co może spowodować zawieszenie systemu. ZUS zapewnia jednak, że pomoże każdemu w założeniu profilu. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w urzędzie.
Aby zarejestrować się na PUE, należy wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć na „Zarejestruj się na PUE” w nagłówku strony. Następnie należy wybrać sposób rejestracji: dla siebie, dla przedsiębiorców lub dla firm. Osoby uprawnione do otrzymania bonu powinny wybrać opcję „dla siebie”. Następnie należy wybrać sposób rejestracji: profil zaufany lub bankowość elektroniczną. Jeśli nie korzystasz z profilu zaufanego ani bankowości elektronicznej, wybierz opcję „Rejestracja bez bankowości elektronicznej”. Wypełnij formularz i wyślij go. Podaj w nim swój numer PESEL, numer telefonu i adres e-mail. W ciągu 7 dni udaj się do dowolnej placówki ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość. W biurze obsługi klienta pracownik poprosi o okazanie dokumentu tożsamości i na jego podstawie potwierdzi prawdziwość danych wpisanych na PUE.
Polski bon turystyczny (bon) jest dokumentem elektronicznym, za pomocą którego można zapłacić za usługi świadczone przez usługodawcę. Bon otrzymują wszyscy obywatele Polski, którzy są uprawnieni do korzystania z niego.
Bon turystyczny.zus.pl logowanie można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym urlopem, podając ważne dane kontaktowe (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Jak ustaliliśmy w ZUS, po wejściu na konto PUE, w profilu ogólnym będzie widoczna zakładka „Polski bon turystyczny”. Będzie ona zawierała informacje o prawie do bonu oraz listę firm, w których można go wykorzystać jako formę płatności.
Bon jest ważny przez rok od daty jego wydania i może być wykorzystany na usługi świadczone przez firmy znajdujące się w wykazie usługodawców na stronie PUE.
ZUS będzie realizował płatności w oparciu o komunikację SMS. Beneficjenci otrzymają specjalny numer i jednorazowy kod autoryzacyjny przypisany do bonu, który pokażą dostawcy usług. Po wykorzystaniu kodu ZUS zrealizuje płatność za bon w ciągu 14 dni od daty jego akceptacji. Bon może być wykorzystywany wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty świadczenia w postaci bonu lub dodatkowego świadczenia w postaci bonu (na dziecko niepełnosprawne). Jeśli koszt usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej (np. obozu) przekracza kwotę bonu, pozostałą kwotę można zapłacić gotówką, kartą lub przelewem. Termin ważności bonu upływa 31 marca 2020 r.
3 komentarze
Janina
20 czerwca 2022 @ 14:55
Uważam, że jest to wspaniały program i cieszę się, że Twoja firma zdecydowała się na współpracę z bonami turystycznymi.
Podoba mi się korzystanie z usług ZUS na e-platformie.
Franek
20 czerwca 2022 @ 15:05
Cieszę, że współpraca z firmą oferującą bony turystyczne to świetny pomysł i cieszę się, że Wasza firma zdecydowała się na taki krok. Podoba mi się również wykorzystanie usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na e-platformie.
Kajetan
20 czerwca 2022 @ 15:05
Jestem pod wielkim wrażeniem programu bonów turystycznych. Jest to dla mnie świetny sposób na zarobienie i cieszenie się wycieczkami z przyjaciółmi i rodziną.